Historky s kabelkami část 1.

Jak to bylo vlastně s koženými kabelkami v minulosti?

 

AK jste si milé dámy vždy mysleli, že první kabelka byla vymyšlena půvabnou ženou, která zjistila, že jí něco chybí, aby si mohla přenést a skrýt své osobní věci, tak Vás zklamu, protože její snílek jsem stal MUŽ. Neuvěřitelné, že? I pro nás! Přinášíme Vám tedy malý průzkum, jak to vlastně s kabelkami v minulosti bylo. A začneme takto daleko, přímo ve starověkém Egyptě.

 

   

 

I když slovo kabelka jako takové spatřilo svět až v začátcích 20. století, příruční zavazadlo podobnou kabelce, nosili už ve starověkém Egyptě, a to jen muži. Byly to váčky ze surové kůže, ve kterých nosili především mince a také nějaké ty cennosti.

 

Jak to bylo s vývojem kabelek ve Středověku?

 

S vačkou v Egyptě se přešlo na pytlíky ve středověku, které se připevňovali na opasky a byly zavěšeny na dlouhé šňůrce. Určitě si tyto pytlíky pamatujete ještě z filmů. Zajímavostí je, že už tehdy si začali tyto své "kabelky" zkrášlovat různými šperky, nášivkami. Však proč také ne, s radostí mohli ukázat, ke které vrstvě patří, protože tyto zdobení byly ukazatelem bohatství samotného majitele (rozdíl byl ve zdobení z hedvábí nebo jen jednoduché výšivky) ale také – je to tady – majitelky. A ano, pytlíky nosily už i ženy. I když při tomto druhu kabelky nemůžeme hovořit o jaké takové praktičnosti, stále zde byly sluhové, kteří svým paním tyto cennosti nosívali. Tak nač kabelku?

 

Pokud vzpomínáte na velké sukně v čase Alžbětinské éry, tak určitě jste nikde nenašli kožené kabelku. Bylo to z toho důvodu, že ženy své cennosti nosívali pod sukní. Přece ženy jsou křehké stvoření, takže se tak bránili i před zloději. Byly vysloveně vyrobené z kůže. V tomto období byly kabelky už ženská záležitost, protože muži své cennosti ukrývali v kalhotových kapsách.

 

 

Jelikož v 18. až 19. století oblečení začalo více na tělo přiléhat, tak se kabelky začali ukazovat na povrchu. Jako by je i mohla skrývat po sukní, nicméně by jí to přidalo na křivkách, a to bylo určitě nepomýšlené. Už v tomto období se kožená kabelka stává tak jak praktický, tak i moderní doplněk. Proč praktický? V době rozvoje železnic bylo třeba své cennosti uchovávat u sebe před zloději, a tak kabelka začíná využívat svou praktičnost ve velkém nasazení.

Jak to pokračovalo v průběhu 20. století a výše se už dozvíte brzy. Zatím se pokochejte čerstvou nadílkou kabelek na www.emotys.cz.

zdroj obrázků: www.google.cz

Slevy a discount
neustále slevy a akcie

Vrácení zboží
do 30 dnů od zakoupení zboží.

Možnost placení kartou
Mastercard, Visa

100% originální zboží
garance nejvyšší kvality